Ndërlidhjet

Luftime në Mariupol të Ukrainës


Mariupol, Ukrainë

Mariupol, Ukrainë

Granatime me artileri janë raportuar në qytetin Mariupol të Ukrainës, pak orë para nisjes së bisedimeve për armëpushim eventual.

Forcat pro-qeveritare të Ukrainës kanë thënë se janë sulmuar disa herë gjatë natës.

Vëzhguesit e OSBE-së kanë raportuar po ashtu për luftime në dy fshatra të Mariupolit.

Mariupoli, port strategjik në Detin Azov, në perëndim të kufirit rus, është bërë pikë e nxehtë e luftimeve në konfliktin në lindje të Ukrainës.

Sot në Minsk pritet të zhvillohen bisedime midis zyrtarëve ukrainas, rusë dhe përfaqësuesve të OSBE-së.

XS
SM
MD
LG