Ndërlidhjet

Nuk ka marrëveshje mes kandidatëve afgan Abdullah dhe Ghani


Abdullah Abdullah, gjatë konferencës për shtyp në Kabul.

Abdullah Abdullah, gjatë konferencës për shtyp në Kabul.

Kandidati presidencial në Afganistan, Abdullah Abdullah ka thënë se ai nuk i pranon rezultatet zgjedhore të 14 qershorit dhe se përpjekjet për të arritur krijimin e një qeverie të unitetit kombëtar me rivalin e tij, janë të pamundura.

“Fatkeqëesisht, procesi i numërimit të votave ka humbur legjitimitetin”, ka thënë Abdullah në një konferencë sot në Kabul.

Abdullah ka shtuar se ‘ne nuk pranojmë zgjedhje të manipuluara dhe nuk e pranojmë asnjë ditë një qeveri mashtruese”.

Ai ka thënë se rezultatet finale të numërimit të votave pritet të tregohen në fund të kësaj jave.

Abdullah është shprehur i bindur se ka fituar dy raundet e zgjedhjeve në Afganistan dhe se do të vazhdojë të luftojë për t’u njohur si fitues.

Ai ka fituar në raundin e parë të zgjedhjeve në muajin prill, por nuk ka marrë vota të mjaftueshme për t’iu shmangur balotazhit në muajin qershor.

Abdullah dhe rivali i tij, kandidati Ashraf Ghani kanë takuar sot për të diskutuar për gjetjen e një mënyrë që të do të krijonin një qeveri të unitetit kombëtar.

Por Fazel Rahman Orya, zëdhënës i ekipit zgjedhor të kandidatit Abdullah, ka deklaruar se ‘takimi ka qenë komplet negativë’.

Në anën tjetër, kandidati Ghani ende nuk ka dhënë deklarata mbi takimin.

Dy ditë më parë, me 6 shtator, presidenti i Shteteve të Bashkuara, barack Obama ka kërkuar nga dy kandidatët që sa më parë të bëjnë një marrëveshje që të tejkalohet kjo bllokadë.

XS
SM
MD
LG