Ndërlidhjet

SHBA: Ligjvënësit paraqesin sanksione të reja kundër Rusisë


Robert Menedez (majtas) dhe Bob Corker gjatë një dëgjimi në në Senat

Robert Menedez (majtas) dhe Bob Corker gjatë një dëgjimi në në Senat

Kryesuesi i Komitetit për Marrëdhënie të Jashtme të Senatit të Shteteve të Bashkuara, Robert Menendez, demokrat nga Nju Xhersi, dhe anëtari i këtij komiteti, Bob Corker, (republikan nga Tenesi), e kanë paraqitur një legjislacion të ri, me të cilin ashpërsohen sanksionet kundër Rusisë dhe i dërgohet më tepër ndihmë ushtarake Ukrainës.

Në një shenjë të unitetit dypartiak, mbrëmë vonë, ata thanë se ky komitet do të votoj për Aktin e Mbështetjes së Lirisë së Ukrainës, më 18 shtator.

Ky legjislacion parasheh që presidenti amerikan, Barack Obama, të imponoj sanksione kundër kompanisë ruse për import-eksport Rosoboronexport, dhe për firmat e tjera të mbrojtjes dhe energjisë.

Po ashtu, kërkohen sanksione kundër kompanisë Gazprom, nëse presidenti përcakton se e ndalë dërgimin e gazit në Ukrainë, Moldavi, Gjeorgji, ose në vendet e tjera aleate të NATO-s.

Ky legjislacion, i autorizon 350 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën dhe 50 milionë dollarë për kompensimin e mungesave të lëndës djegëse në periudhën 2014-2015.

XS
SM
MD
LG