Ndërlidhjet

Trembëdhjetë raste të reja me poliomelit janë raportuar në Pakistan.

Ato janë gjetur në provincat Sind, Punxhab dhe Baluçistan dhe janë konformuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Islamabad.

Rastet e reja çojnë në 158 numrin e të prekurve me poliomelit në këtë vend.

Pakistani, së bashku me Afganistanin dhe Nigerinë, janë tre shtetet e vetme në botë ku poliomeliti vazhdon të jetë endemik.

Përpjekjet për ta luftuar sëmundjen pengohen shpesh nga sulmet e militantëve mbi ekipet e imunizimit.

XS
SM
MD
LG