Ndërlidhjet

Britania i tha ‘Po’ luftës kundër IS në Irak


Kryeministri britanik, David Cameron, sot në Londër, para Parlamentit të Britanisë së Madhe.

Kryeministri britanik, David Cameron, sot në Londër, para Parlamentit të Britanisë së Madhe.

Ligjvënësit britanik, i thanë ‘Po’ përfshirjës së forcave ajrore në sulme kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Irak.

Pas 7 orësh, debati, që u zhvillua të premtën në Parlamentin e Britanisë së Madhe, ligjvënësit me shumicë votash, aprovuan pjesëmarrjen e forcave ajrore britanike, kundër militantëve të IS, në Irak.

Sapo kishte filluar debati mbi këtë këtë çështje, kryeministri britanik, David Cameron, u ka thënë të pranishmëve, se grupet e IS, po bëjnë ‘brutalitet tronditës’.

Ai po ashtu ka paralajmëruar se lufta ndaj tyre mund të zgjasë me vite.

Po këtë ditë, më 26 shtator edhe Danimarka dhe Belgjika, i janë bashkuar fushatës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për të luftuar IS në Irak.

XS
SM
MD
LG