Ndërlidhjet

Obama: Inteligjenca amerikane i ka nënçmuar militantët në Siri


Presidenti Barack Obama gjatë një interviste të mëparshme në rrjetin CBS

Presidenti Barack Obama gjatë një interviste të mëparshme në rrjetin CBS

Presidenti amerikan, Barack Obama, tha se shërbimet e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, fillimisht i kishin nënçmuar aktivitetet e militantëve të Shtetit Islamik brenda Sirisë.

Gjatë intervistës së tij për rrjetin televiziv CBS, zoti Obama tha se “kaosi në luftën civile” në Siri u ka lejuar militantëve që të krijojnë avantazh.

“Gjatë disa viteve të kaluara, në kaosin e luftës civile siriane, ku ju esencialisht keni territore të mëdha të vendit, krejtësisht të paqeverisura, ish-luftëtarët e al-Kaidës ishin në gjendje të ripërtrihen dhe të krijonin avantazh nga ai kaos”, tha Barack Obama, dhe ka shtuar se Shtetet e Bashkuara e kishin mbiçmuar afëtsinë e ushtrisë së Irakut për t’i luftuar grupet militante.

Obama e ka cilësuar Sirinë si “terren zero për xhihadistët në gjithë botën”.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara i kanë zgjeruar sulmet ajrore kundër caqeve të militantëve edhe në Siri. Më herët Uashingtoni i pat filluar sulmet ajrore kundër caqeve të militantëve të Shtetit Islamik në Irak.

Militantë e Shtetit Islamik i kanë vrarë mijëra njerëz dhe qindra-mijëra të tjerë i kanë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, derisa i kanë okupuar pjesë të gjëra të territoreve në Irak dhe Siri.

XS
SM
MD
LG