Ndërlidhjet

Pesë burra afganë pritet të varen


Afganistan

Afganistan

Pesë burra afganë, të dënuar për përdhunim në grup të katër grave pranë Kabulit, pritet të varen sot.

Burrat janë shpallur fajtorë për rrëmbimin dhe përdhunimin e grave në fund të gushtit.

Presidenti i atëhershëm, Hamid Karzai, ka kërkuar që të dënuarit të varen, edhe para se gjyqi i tyre të përfundonte muajin e kaluar.

Karzai ka nënshkruar dënimet e tyre me vdekje më 27 shtator, në ditën e tij të fundit si president.

XS
SM
MD
LG