Ndërlidhjet

Putin dhe Poroshenko, flasin për paqe


Presidenti rus, Vladimir Putin (majtas) dhe Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko (djathtas)

Presidenti rus, Vladimir Putin (majtas) dhe Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko (djathtas)

Kremlini zyrtar ka njoftuar, se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dhe ai i Ukrainës Petro Poroshenko, kanë diskutuar lidhur me mundësinë për arritjen e një paqeje në lindje të Ukrainës.

Kremlin po ashtu ka thënë se dy udhëheqësit, janë marrë vesh që më 16 dhe 17 tetor të diskutojnë për çështjen e furnizimit me gaz, gjatë samitit në Milano të Italisë.

Gazprom-i, rus ka ndërprerë furnizimin me gaz për Ukrainën në muajin qershor, pasi që Kievi nuk ka paguar borgjet.

Evropa një të tretën e gazit që i duhet, e merr prej Rusisë, ku gjysma e saj rrjedh përmes Ukrainës.

XS
SM
MD
LG