Ndërlidhjet

Palestinezët kritikojnë planet izraelite në Jerusalemin L.


Bregu Perëndimor

Bregu Perëndimor

Izraeli ka thënë se do të ndërtojë mbi 1,000 shtëpi të reja në Jerusalemin Lindor.

Njoftimi ka nxitur reagimin e zyrtarëve palestinezë, të cilët kanë paralajmëruar se ndërtimet e reja do të çojnë te shpërthimi i dhunës.

Nabil Abu Rdeina, zëdhënës i presidentit palestinez, Mahmud Abbas, ka thënë se ky veprim është një “përshkallëzim i rrezikshëm”, i cili mund të shkaktojë “tërmet” në rajon.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Jen Psaki, ka thënë se Uashingtoni është “thellësisht i shqetësuar” me planet izraelite.

Izraeli ka pushtuar Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në vitin 1967, ndërsa palestinezët e shohin Jerusalemin Lindor si kryeqytet të shtetit të tyre të ardhshëm.

XS
SM
MD
LG