Ndërlidhjet

Kremlini ka hedhur poshtë raportet se ai ka financuar një fondacion, të udhëhequr nga njëri prej kritikëve më të ashpër të presidentit rus, Vladimir Putin – Aleksei Navalny.

Tabloidi rus “Life News” duket se ka hequr raportin nga ueb-faqja e tij, pasi agjencitë e lajmeve TASS dhe Interfax kanë cituar zyrtarë të Kremlinit të kenë thënë se ai është “absolutisht absurd”.

Raporti i postuar sot ka mbajtur titullin: Kremlini ka financuar fshehtas Navalnyn.

Një zëdhënëse e Fondacionit Navalny, Kira Yarmysh, po ashtu ka thënë se raporti është aburd.

Navalny është bërë i famshëm me një blog online kundër korrupsionit në nivel të lartë dhe ka ndihmuar udhëheqjen e protestave antiqeveritare më 2011-2012.

Ai është nën arrest shtëpiak për vjedhje të qindra-mijëra eurove.

Navalny thotë se akuzat kundër tij janë pjesë e fushatës së Kremlinit për ta heshtur atë.

XS
SM
MD
LG