Ndërlidhjet

Sheshel: Do ta rrëzojmë qeverinë


Beograd, 15 nëntor 2014.

Beograd, 15 nëntor 2014.

Rreth 3,000 njerëz janë mbledhur në qendër të Beogradit, në një protestë antiqeveritare të organizuar nga ultranacionalisti serb, Vojisllav Sheshel.

Sheshel, i cili përballet me akuzat për krime lufte, është kthyer të mërkurën nga Tribunali i Hagës, pasi gjykata e Kombeve të Bashkuara e ka liruar atë për shkaqe shëndetësore.

Ai ka thirrur protestën një ditë pasi është kthyer, duke kërkuar “mobilizim masiv të patriotëve serbë kundër qeverisë aktuale pro-perëndimore”.

“Nuk do të presim që të përfundojë mandati i plotë i kësaj qeverie. Ne do të kemi zgjedhje vitin e ardhshëm”, u ka thënë Sheshel të tubuarve.

Mbështetësit e tij kanë valvitur flamuj të Serbisë, së bashku me fotografi të Sheshelit dhe presidentit rus, Vladimir Putin.

Qeveria e Serbisë kryesohet tani nga presidenti Tomisllav Nikolliq dhe kryeministri Aleksandar Vuçiq.

Të dy ata kanë lënë Partinë e Sheshelit më 2008 dhe kanë formuar Partinë Përparimtare Serbe.

Sheshel akuzohet për krime lufte në Bosnje dhe Kroaci.

XS
SM
MD
LG