Ndërlidhjet

Kryeministri rumun, Victor Ponta, ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale, të zhvilluara më 16 nëntor, përmes balotazhit.

Ponta ka thënë se tashmë ka uruar fituesin e garës, Klaus Iohannis.

Gjatë ditës së dielë, sondazhet kanë paraqitur një garë shumë të ngushtë mes dy kandidatëve, dhe rezultatet janë treguar pas mesnatës.

Ponta ka dalë i pari në zgjedhjet e para, më 2 nëntor, por pasi nuk ka marrë 51 përqindëshin e nevojshëm për të siguruar presidencën, i është dashur që të hyjë në garë me balotazh, më 16 nëntor.

Fituesi Iohannis, ka premtuar sistem të pavarur të drejtësisë dhe kthim të vendit në gjendje ‘normale’.

Sistemi i drejtësisë në Rumani është aktualisht nën mbikëqyrjen e posaçme të Bashkimit Evropian.

Ionannis, do të zëvendësojë presidentin në largim, Traian Basescu.

XS
SM
MD
LG