Ndërlidhjet

Ukrainë: Vizitë e Bidenit, derisa shënohet përvjetori


Poroshenko dhe Biden (djathtas) gjatë takimit të tyre të sotëm në Kiev

Poroshenko dhe Biden (djathtas) gjatë takimit të tyre të sotëm në Kiev

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Bidden, sot takohet me liderët e Ukrainës, derisa shënohet njëvjetori i fillimit të protestave, që çuan në pëmbysjen e ish-regjimit të mbështetur nga Rusia.

Gjatë vizitës s tij, zoti Biden pritet të shpallë rritje të ndihmës ushtarake jovdekjeprurëse amerikane për Ukrainën. Ai takohet me presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, dhe me kryeministrin, Arseniy Yatsenyuk.

Këto bisedime bëhen derisa në Ukrianë shënohet dita e fillimit të protestave Euromaidan në Kiev, para një viti.

Në një ceremenoni në shenjë të nderimit të viktimave, zoti Poroshenko është ndërprerë nga familjarët e zemëruar të peersonave të vrarë gjatë protestave, me ç’rast është kritikuar për dështim që t’i sjellë para drejtësisë ish-zyrtarët e qeverisë së mëparshme.

Nga protestat ishte përmbysur ish-presidenti, Yiktor Yanukovich, i cili e kishte refuzuar maarrëveshjen madhore me Bashkimin Evropian, në favor të lidhjeve më të afërta me Rusinë.

XS
SM
MD
LG