Ndërlidhjet

SHBA dhe aleatët kanë ndërmarrë sulme të reja ajrore


Pamje nga sulmet ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Kobani të Sirisë

Pamje nga sulmet ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Kobani të Sirisë

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët i kanë ndërmarrë 29 sulme ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak, gjatë 72 orëve të fundit.

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar sot se 23 sulme janë ndërmarrë në Irak, përfshirë 6 sosh afër qytetit Baixhi, kundër objekteve, makinave dhe njësive taktike të Shtetit Islamik.

Gjashtë sulmet e tjera janë bërë afër qytetit Kobani në Siri, ku luftëtarët kurdë të rrethuar, po luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Nga ana tjetër, militantët e Shtetit Islamik e kanë ndërmarrë një ofensivë kundër qytetit Ramadi, në provicnën Anbar në Irak.

XS
SM
MD
LG