Ndërlidhjet

Afganistan: Nga sulmi me bombë – disa ushtarë të plagosur


Pamje pas një sulmi të mëparshëm me bombë në Kabul

Pamje pas një sulmi të mëparshëm me bombë në Kabul

Nga një sulm me bombë në kryeqytetin Kabul në Afganistan, janë plagosur së paku 6 ushtarë afganë.

Zyrtarë të policisë thanë se cak i sulmit të sotëm ishte një automjet i ushtrisë së Afganistanitt.

Kryengritësit talibanë e kanë maarrë përgjegjësinë për këtë sulm nëpërmjet një imejli dërguar gazetarëve.

Disa orë më vonë, një shpërthim tjetër e ka tronditur Kabulin, por shefi i policisë së këtij qyteti, Mohammad Zahir, tha se ai nuk ka shkaktuar viktima.

Kabuli është goditur nga një numër në rritje i sulmeve me bomba nga talibanët dhe militantët e tjerë islamikë, derisa trupat e jashtme luftarake po tërhiqen nga lufta 13 vjeçare, duke e lënë vetëm një mision mbështetës.

Nga një sulm me bombë dje në Kabul, janë vrarë dy ushtarë amerikanë.

XS
SM
MD
LG