Ndërlidhjet

Merkel: Sanksionet kundër Rusisë, të pashmangshme


Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se sanksionet kundër Rusisë mbeten të pashmangshme, për aq kohë sa Moska nuk respekton sovranitetin e Ukrainës.

Ajo i ka bërë këto komente në fjalimin e saj vjetor para Parlamentit gjerman.

Merkel ka përsëritur se nuk ka zgjidhje ushtarake për krizën në Ukrainë.

“Qëllimi është dhe mbetet: siguria evropiane së bashku me Rusinë, jo kundër Rusisë. Derisa nuk arrihet ky qëllim, sanksionet mbeten të pashnangshme”, ka thënë Merkel.

XS
SM
MD
LG