Ndërlidhjet

Pentagoni heton vrasjen e civilëve gjatë bombardimeve


Ilustrim

Ilustrim

Pentagoni po heton raportet të cilat bëjnë me dije se civilët janë vrarë gjatë dy sulmeve ajrore gjatë vitit të kaluar në Siri dhe Irak.

Zëdhënësi i komandës qendrore në SHBA, Patrick Ryder, ka thënë të martën se ushtria amerikane i ka hetuar 18 akuzat e bëra nga civilët, ku pretendohet se janë vrarë viktima gjatë sulmeve të koalicionit të kryesuar nga SHBA-ja, sulme të cilat kanë ngjarë në mes të 8 gushtit dhe 30 dhjetorit të vitit të kaluar.

Koloneli Ryder nuk ka dhënë më shumë detaje në lidhje me rastet që janë duke u hetuar, por thotë se hetimet po bëhen rreth më pak se pesë viktimave të supozuara civile.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, ka konfirmuar se dy hetime janë duke u zhvilluar.

“Kjo është dikqa që ne në gjithmonë e marrin seriozisht”, ka thënë Kirby.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me bazë në Londër, ka njoftuar gjatë tetorit, se 32 civilë janë vrarë në muajt e parë të sulmeve të koalicionit në Siri si dhe 467 luftëtarë nga ana e grupit militant Shteti Islamik.

XS
SM
MD
LG