Ndërlidhjet

Ushtari rus, i dyshuar për vrasjen e një familje në Armeni


Vendi ku janë vrarë gjashtë antarë të një familje në Armeni

Vendi ku janë vrarë gjashtë antarë të një familje në Armeni

Hetuesit në Armeni thonë se një ushtar rus është i dyshuar për vrasjen e gjashtë antarëve të një familje në Gyumri, qytet në të cilin është e vendosur një bazë ushtarake ruse.

Komiteti shtetëror i hetuesisë në Armeni thotë se gjashtë antarët e familjes Avetisian, përfshirë edhe në vajzë dy vjeçe, janë gjetur të vrarë në shtëpinë e tyre sot. Një djalë gjashtë muajsh i së njëjtës familje, është shtrirë në spital për shkak të plagëve të marra.

Hetuesit thonë se viktimat janë qëlluar me armë AK-47.

Komiteti hetues thotë se i dyshuari Valery Permyakov, në mënyrë të paligjshme mëngjesin e sotëm është tërhequr nga njësia e tij.

Hetuesit thanë se çizmet ushtarake me inicialet e tij, janë gjetur në vendin e krimit.

Rusia i ka rreth 3 mijë ushtarë në bazën ushtarake në Gyumri, bazë e cila konsiderohet ndër më të mëdhatë që i ka Rusia jashtë vendit.

Armenia është anëtare e Organizatës për Siguri Kolektive dhe e Bashkimit Ekonomik Euroaziatik, dy grupacione të dominuara nga ish-republikat sovjetike.

XS
SM
MD
LG