Ndërlidhjet

Kuba liron të 53 të burgosurit politikë


Presidenti kubanez, Raul Castro dhe presidenti amerikan, Barak Obama

Presidenti kubanez, Raul Castro dhe presidenti amerikan, Barak Obama

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se Kuba ka përfunduar lirimin e 53 të burgosurve politikë, që ka qenë i paraparë me marrëveshjen historike SHBA-Kubë, të arritur muajin e kaluar.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se kanë verifikuar lirimin e të 53 personave dhe e kanë vlerësuar këtë si zhvillim “shumë pozitiv”.

Megjithatë, SHBA ka thënë se lirimi “nuk zgjidh problemet e mëdha me të drejtat e njeriut” në Kubë.

Dhjetorin e kaluar, SHBA-ja dhe Kuba kanë thënë se do të rivendosin marrëdhëniet diplomatike, të cilat i kanë ndërprerë qysh në vitin 1961.

Njoftimi është bërë gjatë fjalimeve të njëkohshme të presidentit të SHBA-së, Barack Obama, dhe atij të Kubës, Raul Kastro.

XS
SM
MD
LG