Ndërlidhjet

Liderë botërorë arrijnë në Riad, pas vdekjes së Mbretit


Riad, 23 janar 2015.

Riad, 23 janar 2015.

Udhëheqës botërorë kanë nisur të arrijnë në Arabinë Saudite për të shprehur ngushëllime për vdekjen e Mbretit Abdullah.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ndodhet tashmë atje, ashtu si edhe presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, dhe paraardhësi i tij, Hamid Karzai.

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ai i Ukrainës, Petro Poroshenko, dhe kryeministri britanik, David Cameron, janë në mesin e liderëve të tjerë që kanë zbarkuar në Riad.

Nga Kosova ka udhëtuar zëvendëskryeministri Hashim Thaçi.

Udhëheqësit e Gjirit, ashtu si edhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe kryeministri i Pakistanit, Nawaz Sharif, kanë ndjekur të premten varrimin e Abdullahut.

Ky i fundit ka ndërruar jetë dje në moshën 90-vjeçare.

Fronin e ka marrë gjysmëvëllai i tij.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG