Ndërlidhjet

Konflikti në Ukrainë pritet të dominojë takimin joformal të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, që nis sot në Riga të Letonisë.

Sipas zyrtarëve të Letonisë, e cila aktualisht kryeson Këshillin e BE-së, bisedimet do të fokusohen në konfliktin e Ukrainës, përfshirë tensionet midis BE-së dhe Rusisë në lidhje me këtë krizë.

Në prag të takimit, shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se ministrat do të konsiderojnë sanksionet shtesë kundër Rusisë, për shkak të mbështetjes që u jep separatistëve në lindje të Ukrainës.

Zëdhënësja e Mogherinit, Maja Kocijançiq, ka thënë se ministrat e 28 vendeve anëtare do të diskutojnë edhe për dërgimin e mundshëm të paqeruajtësve ndërkombëtarë në Ukrainë.

Bisedimet në Riga do të zgjasin dy ditë.

XS
SM
MD
LG