Ndërlidhjet

Nënshkruhet marrëveshja Rusi - Oseti Jugore


Presidenti rus, Vladimir Putin, takohet me liderin de facto te Osetisë Jugore, Leonid Tibilov

Presidenti rus, Vladimir Putin, takohet me liderin de facto te Osetisë Jugore, Leonid Tibilov

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka nënshkruar një marrëveshje me rajonin separatist të Gjeorgjisë, Osetinë Jugore megjithë kundërshtimet e perëndimit.

Putini dhe lideri de facto i Osetisë Jugore, Leonid Tibilov, e kanë nënshkruar sot “traktatin për integrim dhe aleancë” në Moskë.

Pjesë e këtij traktati i jep Rusisë përgjegjësinë për sigurimin dhe mbrojtjen e Osetisë Jugore, përfshirë edhe ruajtjen e kufinjve të saj.

Forcat e armatosura dhe ato të sigurisë që momentalisht e kanë për detyrë të mbrojnë rajonin gjeorgjian janë duke u përfshirë në forcat e armatosura rusë dhe trupat tjera të sigurisë së këtij vendi.

Rusia e ka pranuar pavarësinë e Osetisë pas një lufte pesë ditore me Gjeorgjinë në vitin 2008, ndërsa të njejtën gjë e kanë bërë vetëm pak shtete të botës.

Shefja për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë mbrëmë se marrëveshja e planifikuar “e shkel qartë sovranitetin sdhe integritetin territorial të Gjeorgjisë”.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Jen Psaki, ka thënë se Uashingtoni nuk do të njohë traktatin e planifikuar, ashtu siç nuk e njeh as marrëveshjen e ngjashme midis Moskës dhe Abkhazisë, një tjetër rajon separatist i Gjeorgjisë.

XS
SM
MD
LG