Ndërlidhjet

Numri i viktimave ukrainase shkon në 6 të vrarë


Ilustrim

Ilustrim

Gjashtë ushtarë të Ukrainës janë vrarë sot në pjesën lindore të vendit në dy incidente të ndara derisa konflikti në këtë pjesë të Ukrainës ka hyrë në vitin e saj të dytë.

Ministria e brendshme thotë se një veturë më ushtarë është goditur derisa udhëtonte mbi një urë në Schastye, një qytet që kontrollohet nga qeveria, rreth 170 km në verilindje të Donjeckut.

Ministria i ka akuzuar separatistët pro rus për sulmin, por ky raport nuk është konfirmuar në mënyrë të pavarur.

Ndërkaq, qendra informative e të ashtuquajturës Republika Popullore e Lluhanskut, një prej zonave që kontrollohet nga rebelët pro rusë, ka hedhur poshtë informacionet se ata janë të përfshirë në këtë incident.

Ky rast e dëmton marrëveshjen e armëpushimit të muajit shkurt, e cila u arrit në Minsk të Bellorusisë në mes të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës.

XS
SM
MD
LG