Ndërlidhjet

Pakistani thotë se A. Saudite ka kërkuar trupa, anije dhe aeroplanë


Kryeministri Nawaz Sharif duke folur në një seancë të mëparshme të Parlamentit të Pakistanit

Kryeministri Nawaz Sharif duke folur në një seancë të mëparshme të Parlamentit të Pakistanit

Ministri i mbrojtjes i Pakistanit, Khawaja Muhammad Asif, tha sot se koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite, që ndërmerr sulme ajrore kundër kryengritësve shiitë huthi në Jemen, ka kërkuar nga Pakistanit aeroplanë ushtarakë, luftanije dhe trupa të këmbësorisë.

Këto komente ai i ka bërë derisa Parlamenti i Pakistanit ka debatuar lidhur me ndihmën eventuale për këtë koalicon.

Kryeministri i Pakistanit, Nawaz Saharif, ka ofruar mbështetje gojore për koalicionin.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite tash e 12 ditë po ndërmerr sulme ajrore kundër kryengritësve shiitë huthi në Jemen, që në muajin shtator e kanë marrë kryeqytetin Sana, dhe e detyruan presidentin, Abd-Rabbu Manousr, të largohet.

Arabia Saudite, fuqia kryesore sunite e rajonit të Gjirit, dhe Pakistani, me popullatë shumicë sunite, kanë marrëdhënie të afërta.

Vitin e kaluar, Arabia Saudite i dha Pakistanit 1.5 miliardë dollarë. Arabia Saudite, po ashtu, e ka strehuar kryeministrin Sharif, kur ai ishte përmbysur nga grushtshteti ushtarak në vitin 1999.

XS
SM
MD
LG