Ndërlidhjet

Zemani s’merr pjesë në paradën ushtarake të Moskës


Presidenti çek, Millosh Zeman

Presidenti çek, Millosh Zeman

Presidenti çek ka vendosur që të mos marrë pjesë në paradën ushtarake gjatë vizitës në Moskë, muajin e ardhshëm.

Zëdhënësi i presidencës ka thënë sot se presidenti Milosh Zeman, në vend të pjesëmarrjes në paradë, do të mbaj takime bilaterale me kryeministrin sllovak, Robert Fico.

Zemanit i është shtuar presioni së fundi, përfshi edhe nga ambasadori amerikan në Republikën Çeke, se është një nga liderët e paktë evropian që planifikojnë të marrin pjesë në aktivitetet për festimin e fitores në Luftën e Dytë Botërore në Rusi.

Liderët e Bashkimit Evropian do ta bojkotojnë ceremoninë për shkak të rolit rus që ata thonë e luan në konfliktin e Ukrainës.

Moska hedh poshtë akuzat e perëndimit se iu ofron përkrahje me para, armatim dhe trupa rebelëve pro rus në lindje të Ukrainës.

Zëdhënësi i Zemanit ka thënë se vendimi i presidentit çek për të mos marrë pjesë në paradën ushtarake është “sovran dhe i pavarur” dhe se nuk ka fare të bëjë me kritikat e bëra drejt tij.

XS
SM
MD
LG