Ndërlidhjet

Raportet: Militantët e IS-it e morën përgjegjësinë për sulm


Pamje pas sulmit të sotëm në Xhalalabad të Afganistanit

Pamje pas sulmit të sotëm në Xhalalabad të Afganistanit

Së paku 33 vetë janë vrarë dhe afro 100 të tjerë janë plagosur nga një sulm i sotëm vetëvrasës me bombë në qytetin Xlahalabad, në pjesën lindore të Afganistanit.

Ky sulm ka ndodhur në një hapësirë përplot me njerëz në këtë vendbanim, që është kryeqytet i provincës Nangarhar.

Një zëdhënës i policisë ka thënë se shumica e viktimave janë civilë, megjithqë disa nga të vrarët apo të plagosurit mund të jenë policë.

Mediat afgane raportojnë se një zëdhënës i militantëve të Shtetit Islamik (IS), tha se ky grup e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Policia thotë se hetimet lidhur me këtë sulm po vazhdojnë, ndërsa ka shqetësime se numri i të vrarëve mund të rritet.

XS
SM
MD
LG