Ndërlidhjet

SHBA: Është kthyer qetësia në Baltimorë


Pamje nga protestat në Baltimorë

Pamje nga protestat në Baltimorë

Mijëra njerëz janë mbledhur mbrëmë në qytetin amerikan Baltimorë për ta mbajtur atë që organizuesit thanë se ishte “tubim i fitores”, një ditë pasi gjashtë oficerë të policisë janë akuzuar për vdekjen e të riut zezak, Freddie Gray, i cili vdiq derisa ishte në arrest policor.

Sipas raporteve lokale, demonstrata paqësore filloi me marshin e disa qindra njerëzve, por ajo u rrit në mijëra pjesëmarrës të tubuar para ndërtesës së bashkisë së qytetit.

Situata e mbrëmshme, në masë të madhe dallohej nga ajo e trazirave të 27 prillit, kur guvernatori i ftoi pjesëtarët e Gardës Kombëtare, për ta vënë situatën nën kontroll.

Me këtë rast, ishin djegur dhe vjedhur dyqane, ndërsa disa persona ishin arrestuar nga policia, derisa ishte rivendosur rendi.

Më 1 maj, prokurorja shtetërore në Baltimorë, Marilyn Mosby, i akuzoi gjashtë oficerë të policisë, që ishin të përfshirë në arrestimin e të riut 25 vjeçar, Freddie Gray, më 12 prill.

XS
SM
MD
LG