Ndërlidhjet

Avokati: Gjykata e zgjati paraburgimin e pilotes ukrainase


Nadia Savchenko në kafaz të hekurt gjatë një seance gjyqësore në Moskë

Nadia Savchenko në kafaz të hekurt gjatë një seance gjyqësore në Moskë

Një gjykatë në Moskë sot e ka vazhduar paraburgimin e pilotes ukrainase, Nadia Savchenko, deri më 30 qershor, ka njoftuar avokati i saj, Nikolai Polozov, në rrjetin Twitter.

Pilotja Savchenko, është e burgosur në Rusi prej korrikut të vitit të kaluar, kur sipas saj, atë në mënyrë ilegale e kanë dërguar në Rusi, pasi ishte rrëmbyer nga separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Savchenko është e akuzuar për bashkëpunim në vrasjen e dy gazetarëve rusë, që kanë humbur jetën në pjesën lindore të Ukrainës, dhe për kalim ilegal të kufirit.

Ajo thotë se është e pafajshme dhe për më tepër se 80 ditë ka mbajtur grevë urie.

Shtetet e Bashkuara dje kanë shprehur shqetësim për trajtimin “të pamëshirshëm dhe të tmerrshëm” të Savchenkos nga autoritetet e Rusisë, dhe kanë kërkuar lirimin e menjëhershëm të saj.

XS
SM
MD
LG