Ndërlidhjet

Gjermania kundërshton moslejimin e hyrjes së Wellmann në Rusi


Angela Merkel dhe Vladimir Putin

Angela Merkel dhe Vladimir Putin

Gjermania ka protestuar kundër vendimit të Rusisë për të kthyer mbrapa një aleat të kancelares Angela Merkel.

Ligjvënësit konservativ Karl-Georg Wellmann iu ndalua hyrja në Rusi, kur arriti në aeroportin e Moskës më 24 maj, dhe u kthye në Gjermani më 25 maj.

Wellmann ka qenë një zë i lartë kritik kundër veprimeve të Rusisë në lindje të Ukrainës, ku separatistët e mbështetur nga Rusia, kanë luftuar më forcat qeveritare.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha përmes një deklarate sot, se vendimi i qeverisë ruse ishte "i pakuptueshëm dhe i papranueshëm", dhe i bëri thirrje Moskës të largojë ndalimin për Wellmann.

Ky kundërshtim u dorëzua në Qeverinë e Rusisë nga ambasadori i Gjermanisë në Moskë dhe në ambasadën ruse në Berlin.

XS
SM
MD
LG