Ndërlidhjet

Kuvajti do të dërgojë 300 milionë dollarë në Irak dhe Jemen


Ilustrim

Ilustrim

Kuvajti do të dërgojë 300 milionë dollarë ndihmë humanitare në Irak dhe Jemen, ka njoftuar sot Ministria e Jashtme.

Kuvajti, i cili është i pasur me naftë, do të dërgojë 200 milionë dollarë Irakut dhe 100 milionë Jemenit për shkak të “krizës humanitare që po ndodhë në rajon”, ka thënë Jassem al-Mubaraki.

Luftime të ashëpra kanë ndodhur në Irak në mes të militantëve të Shtetit Islamik dhe ushtrisë të mbështetur nga milicia Shiite.

Ndërkaq në Jemen, koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite, po kryen sulme ajrore kundër rebelëve Huthi dhe forcave besnike të ish-presidentit Ali Abdullah Saleh.

XS
SM
MD
LG