Ndërlidhjet

Ukrainë: Intensifikohen sulmet në pjesën lindore


Pjesëtarë të ushtrisë së Ukrainës afër aeroportit në Donjeck në pjesën lindore të Ukrainës

Pjesëtarë të ushtrisë së Ukrainës afër aeroportit në Donjeck në pjesën lindore të Ukrainës

Ushtria e Ukrainës ka njoftuar se një ushtar i saj është vrarë dhe 21 të tjerë janë plagosur nga sulmet e separatistëve, gjatë 24 orëve të kaluara, derisa të dy palët e akuzojnë njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit.

“Gjatë 24 orëve të kaluara, është rritur numri i shekljeve të armëpushimit nga grupet ilegale ushtarake”, tha sot zëdhënësi ushtarak ukrainas, Oleksander Motuzyanyk, para gazetarëve.

Sipas tij, sulmet më intensive ishin ato në aeroportin e Donjeckut dhe në qytetet Horlivka dhe Maryinka.

Nga ana tjetër, një komandant i lartë separatist, tha se kryengritësit i kanë regjistruar 185 raste të shkeljes së armëpushimit nga pala ukrainase gjatë 24 orëve, me ç’rast ka pasur zjarr nga tanket dhe hedhje të predhave nga armatimi i rëndë, i ndaluar sipas marrëveshjes së armëpushimit, që është arritur në shkurt të këtij viti, me ndërmjetësimin e liderëve të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës.

Kjo marrëveshje e ka ulur shkallën e lartë të luftimeve, por nga përleshjet sporadike pothuajse në baza ditore, vriten njerëz në të dy anët.

Dje Kievi ka njoftuar për vrasjen e gjashtë ushtarëve të vet dhe plagosjen e 14 të tjerëve, që është numri më i madh i viktimave prej fillimit të qershorit.

XS
SM
MD
LG