Ndërlidhjet

Kuvajt: Sulmuesi vetëvrasës në xhami ishte shtetas saudit


Policia në xhaminë në Kuvajt ku është kryer sulmi vetëvrasës me bombë

Policia në xhaminë në Kuvajt ku është kryer sulmi vetëvrasës me bombë

Kuvajti thotë se sulmuesi vetëvrasës në një xhami shiite ishte shtetas i Arabisë Saudite.

Ministria e brendshme e Kuvajtit ka njoftuar se sulmuesi, Fahd Suleiman Abdulmohsen al-Qaba, kishte arritur në aeroportin e Kuvajtit herët në mëngjes më 26 qershor, disa orë para se ta aktivizonte eksplozivin në xhaminë Al-Imam në qytetin e Kuvajtit.

Grupi ekstremist, Shteti Islamik, e ka marrë përgjejgësinë për këtë sulm, nga i cili janë vrarë 27 besimtarë dhe janë plagosur më se 220 të tjerë.

Më herët, autoritetet e Kuvajtit thanë se shërbimet e sigurisë e kanë arrestuar vozitësin e automobilit i cili e ka transportuar sulmuesin dhe eksplozivin në vendin e sulmit, pronanri i automobilit dhe pronari i shtëpisë ku kishte qëndruar sulmuesi.

XS
SM
MD
LG