Ndërlidhjet

Ukrainë: Një ushtar i vrarë dhe 10 të plagosur


Forcat ukrainase

Forcat ukrainase

Ushtria ukrainase thotë se një ushtar është vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur gjatë luftimeve në lindje të vendit.

“Situata në rajonin e Donjeckut vazhdon të jetë më e vështira dhe atje nuk ka pasur ndryshime të mëdha. Separatistët po përdorin tanke dhe mortaja”, ka thënë zëdhënësi i ushtrisë, Andriy Lysenko.

Në ndërkohë, misioni i posaçëm i monitorimit i OSBE-së, ka thënë se luftimet përreth aeroportit të Donjeckut “kanë vazhduar me një intensitet të shtuar, krahasuar me ditët e kaluara”.

OSBE shton se situata e sigurisë në Shyrokyne, i cili ndodhet afër qytetit-port të Mariupolit “është përkeqësuar gjatë ditës”.

Forcat qeveritare ukrainase dhe separatistët pro-rusë po akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të marrëveshjes së armëpushimit, e cila u arrit në muajin shkurt në Minks të Bjellorusisë.

Më shumë se 6,400 njerëz janë vrarë, që prej se luftimet në lindje të Ukrainës kanë filluar në prillin e vitit 2014.

XS
SM
MD
LG