Ndërlidhjet

Rusi: Gjatë një shou - u rrëzua helikopteri ushtarak


Pamje pas rrëzimit të helikopterit ushtarak rus sot gjatë një shou të aviacionit

Pamje pas rrëzimit të helikopterit ushtarak rus sot gjatë një shou të aviacionit

Një helikopter ushtarak i Rusisë i tipit Mi-28, është rrëzuar sot gjatë një shou të aviacionit ku ishin të pranishëm mijëra shikues.

Nga përplasja është vrarë piloti i parë, ndërsa piloti i dytë është plagosur, kanë thënë autoritetet ushtarake.

Në këtë shou ajror janë paraqitur aeroplanët e forcave ajrore dhe helikopterët, ndërsa pilotët bënin gara në plotësimin e kohës së paraparë.

Nuk është lënduar asnjë spektator, ndërsa manifestimi është ndërprerë.

Forcat ajrore të Rusisë i përdorin helikopterët e projektuar në periudhën ish-sovjetike, prej vitit 2000, ndërsa ky tip i helikopterëve eksportohet në një numër të madh të vendeve, përshirë Irakun.

Shefi i Forcave Ajrore të Rusisë, Viktor Bondarev, e ka pezulluar përdorimin e këtyre helikopterëve, deri në përfundim të hetimeve për incidentin e sotëm.

XS
SM
MD
LG