Ndërlidhjet

Qeveria afgane nuk negocion me fraksion tjetër të talibanëve


Presidenti afgan Ashraf Ghani

Presidenti afgan Ashraf Ghani

Qeveria afgane ka thënë se nuk do të negociojë me franksion tjetër të talibanëve, grup i cili po kalon nëpër një krizë për shkak të ndrrimit të lidershipit.

Në deklaratën e zyrës së presidentit Ashraf Ghani thuhet se nuk do të pranohet asnjë “strukturë paralele politike” që është opozitë me qeverinë afgane, duke iu referuar qartazi talibanëve.

Bisedimet e paqes në mes të talibanëve dhe qeverisë afgane u shtynë javën e kaluar, pas konfirmimit të vdekjes së liderit të talibanëve Mullah Omar, i cili kishte vdekur në prill të vitit 2013.

Talibanët e konfirmuan vdekjen e Omarit dhe thanë se Mullah Akhtar Manus është zgjedhur lideri i ri i tyre.

Familjarët e Omarit e kanë kontestuar zgjedhjen e Mansur, duke kërkuar që në votimet për zgjedhjen e liderit të përfshihen edhe komandantët e luftës.

Talibanët ditët e fundit janë munduar të tregohen se janë unik dhe kanë lëshuar disa deklarata ditëve të fundit.

Në deklaratën e talibanëve të publikuar sot kanë thënë se ngushëllimet për vdekjen e Omarit por edhe përgëzimet për zgjedhjen e Mansur kanë ardhur nga e gjithë Afganistani.

XS
SM
MD
LG