Ndërlidhjet

Përleshje në kufirin Indi-Pakistan, 3 të vdekur


Forcat indiane patrullojnë pranë kufirit me Pakistanin, foto arkiv

Forcat indiane patrullojnë pranë kufirit me Pakistanin, foto arkiv

Rojet kufitare të Pakistanit dhe Indisë kanë shkëmbyer zjarr dhe kanë hedhur mortaja ndaj njëri tjetrit, në kufirin në rajonin e Himalajeve të Kashmirit, duke vrarë dy pakistanezë dhe një indian, thonë zyrtarët.

Së paku 14 civilë, përfshirë gra dhe fëmijë janë plagosur nga zjarri i hapur nga indianët në sektorin Bajwat afër Sialkot, një qytet në lindje të provincës Punxhab, ka thënë ushtria pakistaneze.

Një zyrtar i sigurisë nga India tha se pakistanezët kanë plagosur 4 civilë.

Të dy palët e kanë akuzuar njëri-tjetrin dhe janë zotuar se do të hakmerren për këtë incident.

Të paktën 7 njerëz kanë vdekur në anën e Pakistanit që prej se kryeministrat e shteteve të Azisë Jugore janë takuar në Rusi në muajin korrik dhe kanë njoftuar për marrjen e disa hapave, të cilët do të zvogëlojnë tensionet në kufi.

Vëzhguesit paralajmërojnë se përplaset në kufi mund të rrezikojnë përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Indisë dhe Pakistanit, të cilët kanë luftuar tre luftëra që prej se janë pavarësuar nga Britania në vitin 1947.

XS
SM
MD
LG