Ndërlidhjet

Janjiq: 100 lëndë të gatshme për gjykim në Speciale


Analisti serb, Dushan Janjiq.

Analisti serb, Dushan Janjiq.

Analisti politik serb, Dushan Janjiq, ka deklaruar se 100 lëndë tashmë janë të gatshme për fillimin e gjykimeve në Gjykatën Speciale për Krime Lufte në Kosovë.

“Janë bërë mjaft hetime, rreth 100 lëndë janë të gatshme për fillimin e gjykimeve. Tani, më së vështiri është ofrimi i sigurisë për dëshmitarët dhe të fajësuarit”, ka thënë Janjiq për mediat serbe.

Ai ka paralajmëruar se në Kosovë mund të priten demonstrata dhe protesta.

Janjiq po ashtu i ka cilësuar si reale parashikimet për formimin e Gjykatës Speciale deri në fillim të vitit 2016.

Me 82 vota për, 5 kundër dhe një abstenim, Kuvendi i Kosovës ka miratuar më 3 gusht ndryshimet kushtetuese, me të cilat hapet rruga ligjore për ngritjen e Gjykatës Speciale për Krime Lufte.

Kjo gjykatë pretendon të hetojë supozimet në raportin e Këshillit të Evropës, lidhur me dyshimet për krime lufte të disa ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ndaj disa civilëve serbë gjatë luftës së fundit.

XS
SM
MD
LG