Ndërlidhjet

Merkel dhe Hollande synojnë unitet ndaj krizës së imigrantëve


Angela Merkel dhe Francois Hollande gjatë një takimi të mëparshëm

Angela Merkel dhe Francois Hollande gjatë një takimi të mëparshëm

Presidenti i Francës, Francois Hollande, dhe kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, takohen sot në Berlin, për të diskutuar për një qëndrim unik në përpjekjet e Bashkimit Evropian për tu marrë me krizën më të madhe të imigrantëve prej Luftës së Dytë Botëtore, raporton AFP nga Berlini.

Ky takim po bëhet në periudhën kur BE-ja ballafaqohet me një fluks të paprecedent të njerëzve, që po largohen nga lufta, represioni dhe varfëria, të cilin Brukseli e ka përshkruar si krizën më të keqe të refugjatëve në 50 vitet e fundit.

Agjencia kufitare e BE-së, Frontex, tha javën e kaluar se numër rekord prej 107 mijë imigrantëve ishin në kuftjtë e vendeve antare të Bashkimit Evropian, muajin e fundit, ndërsa 20,800 kanë arritur në Greqi vetëm gjatë javës së fundit.

Derisa azilkërkuesit nuk vijnë vetëm nga zonat e luftës, siç është Siria, por po ashtu, edhe nga vendet pa konflikt ushtarak në pjesën juglindore të Evropës, përfshirë Kosovën, Shqipërinë dhe Serbinë, ka gjithnjë e më shumë thirrje për qasje më unike lidhur me këtë problematikë.

Sipas zëdhënësit, Steffen Seibert, këtë të enjte, kancelarja Merkel udhëton në Vjenë, ku do të takohet me liderët e Ballkanit, përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën, për të gjetur përgjigjje se përse “mijëra njerëz po arrijnë nga këto vende”.

XS
SM
MD
LG