Ndërlidhjet

Raportohet për luftime të reja në një kamp të madh të refugjatëve palestinezë në Liban në mes të militantëve islamikë dhe anëtarëve të lëvizjes palestineze Fatah.

Përleshjet në kampin e refugjatëve në Ein el-Hiweh afër qytetit- port të Sidon-it, filluan më 22 gusht pas një përpjekje të dështuar për të vrarë një zyrtar të partisë Fatah.

Fatah është partia e presidentit palestinez Mahmud Abbass.

Më 22 gusht, si pasojë e përleshjeve u vranë tre njerëz. Që atëherë, qindra njerëz janë larguar nga ky kamp.

Ashraf Dabbour, ambasadori palestinez në Liban, i ka thënë televizionit Al-Mayadeen se më 24 gusht është arritur marrëveshje e armëpushimit.

Por, luftime në këtë kamp, pavarësisht marrëveshjes së armëpushtimit, pati edhe sot.

Ambasadori Dabbour thotë se militantët islamikë janë duke u munduar të marrin nën kontroll këtë kamp .

XS
SM
MD
LG