Ndërlidhjet

U nënshkruan katër marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë


Isa Mustafa, Federica Mogherini dhe Aleksandar Vuçiq gjatë një takimi të mëparshëm në Bruksel

Isa Mustafa, Federica Mogherini dhe Aleksandar Vuçiq gjatë një takimi të mëparshëm në Bruksel

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, tha se “katër marrëveshje të nënshkruara pas një dite të gjatë të dialogut Serbi – Kosovë”.

Mëtutje, në rrjetin Twitter ajo ka theksuar se kjo është “e arritur madhore në procesin e normalizimit”.

Nënshkrimin e marrëveshjeve e ka konfirmuar edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Janë nënshkruar marrëveshjet për Asociacionin e komunave me popullatë shumicë serbe, për telekomunikimin, për energjetikën dhe për të ashtuquajturin “Park i paqes”.

XS
SM
MD
LG