Ndërlidhjet

Rusi: Zhvillohen zgjedhjet lokale – opozita bllokohet


Pamje nga zgjedhjet lokale dhe rajonale në Rusi

Pamje nga zgjedhjet lokale dhe rajonale në Rusi

Në Rusi kanë filluar zgjedhjet lokale dhe rajonale, ndërsa opozita liberale është bllokuar dhe kandidatët e mbështetur nga Kremlini, pritet të dominojnë.

Në votimet e sotme të drejtë vote kanë 59 milionë njerëz, afërsisht gjysma e popullatës.

Votimi bëhet për 90 mijë vende legjislative dhe 1,300 zyra rajonale, përfshirë 21 guvernatorë.

Autoritetet zgjedhore në rajonet Kaluga, Magadan dhe Novosibirsk, nuk e kanë lejuar pjesëmarrjen e kandidatëve të opozitës në garën zgjedhore, duke cituar shkaqe teknike, për të cilat opozita thotë se janë të motivuara politikisht dhe kanë për qëllim moslejimin e kandidatëve opozitarë për të marrë pjesë në zgjedhje.

Nga ana tjetër, organizata joqeveritare ruse, Golos, që i monitoron zgjedhjet, tha se i ka regjistruar më tepër se 700 raste të dyshuara për vjedhje gjatë votimeve.

XS
SM
MD
LG