Ndërlidhjet

Kroaci: Greqia ta ndalë dërgimin e migrantëve për në Evropë


Refugjatët në Tovarnik të Kroacisë duke pritur ndonjë tren

Refugjatët në Tovarnik të Kroacisë duke pritur ndonjë tren

Kroacia do të kërkoj që Greqia ta ndalë lëvizjen e migrantëve nga Lindja e Mesme në pjesën tjetër të Evropës, tha sot ministri i brendshëm i Kroacisë, Ranko Ostojiq.

“Fluksi i migrantëve nga Greqia duhet të ndalet”, u tha Ostojiq gazetarëve në kampin Opatovac, afër qytetit lindor Tovarnik, dhe ka paralajmëruar se këtë do ta kërkoj nesër “në takimin e ministrave të brendshëm të vendeve të Bashkimit Evropian”.

“Është absolutisht e papranueshme që Greqia t’i zbrazë kampet e refugjatëve dhe t’i dërgoj njerëzit kah Kroacia, nëpër Maqedoni dhe Serbi”, tha Ranko Ostojiq.

XS
SM
MD
LG