Ndërlidhjet

Dyshohet për mbi 1,000 të vdekur në Haxh


Në Luginën Mina pranë Mekës...

Në Luginën Mina pranë Mekës...

Zyrtarë të disa vendeve thonë se mbi 1,000 njerëz kanë vdekur nga rrëmuja në pelegrinazhin e Haxhit, javën e kaluar.

Shifra e fundit që kanë dhënë autoritetet saudite, ka qenë 769.

Megjithatë, një zyrtar i Nigerisë i ka thënë BBC-së se mbi 1,000 trupa janë dërguar nga vendi i katastrofës në morgjet e qytetit Xhedah.

Zyrtarë të Indisë, Pakistanit dhe Indonezisë po ashtu kanë thënë se mbi 1,000 njerëz kanë vdekur.

Tragjedia ka ndodhur të enjten e kaluar në Luginën Mina, pranë Mekës.

Ky ka qenë incidenti më vdekjeprurës në Haxh që 25 vjet.

XS
SM
MD
LG