Ndërlidhjet

Rusia i ka ndërmarrë më se 60 fluturime në Siri


Aeroplanët luftarakë rusë dhe ushtarët në aeroportin Latakia në Siri

Aeroplanët luftarakë rusë dhe ushtarët në aeroportin Latakia në Siri

Forcat ajrore të Rusisë i kanë ndërmarrë më se 60 fluturime në Siri, gjatë 72 orëve të fundit, dhe në mënyrë të rëndësishme e kanë zvogëluar numrin e terroristëve potencialë, ka thënë sot Andrei Kartapolov, nga Shtamadhoria e ushtrisë së Rusisë.

Sipas tij, më tepër se 50 objekte të militantëve të Shtetit Islamik ishin cak i sulmeve ajrore të Rusisë.

Kartapolov tha se Rusia u ka tërhequr vërejtjen Shteteve të Bashkuara, para lansimit të sulmeve ajrore, dhe ka rekomanduar që t’i ndalë fluturimet e veta në hapësirat ku do të operonin forcat ajrore ruse.

Ai ka theksuar, po ashtu, se Shtetet e Bashkuara i kishin thënë Ministrisë së mbrojtjes së Rusisë se në hapësirat e sulmuara nga Rusia “nuk ishte askush tjetër pos terroristëve”.

Andrei Kartapolov u tha gazetarëve se Rusia do t’i intensifikoj sulmet ajrore kundër terroristëve në Siri.

XS
SM
MD
LG