Ndërlidhjet

Pakistan: Është vrarë një lider antitaliban


Pamje pas një eksplodimi të mëparshëm në Pakistan

Pamje pas një eksplodimi të mëparshëm në Pakistan

Një lider fisnor proqeveritar është vrarë nga një bombë, derisa udhëtonte në pjesën e trazuar veriperëndimore të Pakistanit.

Lideri Malik Sayed Ali Wazir, i cili e udhëhiqte një milici antitalibane në qytetin Bakahel, afër Peshavarit, vdiq në rrugë për në spital.

Djali i tij, që udhëtonte së bashku me të në veturë, është plagosur seriozisht dhe po mjekohet në spital.

Askush deri tash nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm, por në të kaluarën për incidentet e këtilla janë fajësuar talibanët.

Në qershor të vitit të kaluar, ushtria e Pakistanit e ka filluar ofensivën kundër bazave militante në territoret fisnore të këtij vendi, ku mbretëron anarki.

Kjo ofensivë është intensifikuar prej dhjetorit të vitit të kaluar, kur militantët talibanë i masakruan 153 vetë, përfshirë 134 fëmijë, në një shkollë në qytetin Peshavar.

XS
SM
MD
LG