Ndërlidhjet

Ndahet çmimi Nobel për letërsi, laureate Svetlana Alexievich


Shkrimtarja Svetlana Alexievich.

Shkrimtarja Svetlana Alexievich.

Akademia Suedeze në Stokholm sot ka ndarë çmimin Nobel për letërsi.

Svetlana Alexievich shkrimtare nga Bjellorusia është fituese e çmimit Nobel për letërsi për këtë vit.

Librat e Alexievich janë përshkruar si një kronikë letrare të historisë emocionale e njeriut gjatë periudhës sovjetike dhe post-sovjetike.

Veprat e saj më të rëndësishme në anglisht janë përshkrime nga lufta në Afganistan (Zinky Boys) dhe një histori gojore për katastrofën e Çernobilit (Voices of Chernobly).

XS
SM
MD
LG