Ndërlidhjet

Gjermania miraton masa të reja për migrantët


Foto arkivi.

Foto arkivi.

Gjermania pret një numër rekord të migrantëve, prej më shumë se 800 mijë vetëm gjatë këtij viti.

Me masat e reja që Gjermania pritet t’i ndërmarrë, Berlini ka për qëllim që të përballojë më lehtë, numrin e paprecedentë të valës së migrantëve.

Masat e reja kanë për qëllim që të përshpejtojnë procedurat e largimit të migrantëve nga Evropa lindore, në mënyrë që përqendrimi të jetë tek migrantët që vinë nga Siria, Iraku dhe Afganistani.

Peter Altmaier, nga kabineti i kancelares gjermane ka thënë se masat e reja, pritet të hyjnë në fuqi prej 1 nëntorit.

“Duam që t’i përshpejtojmë procedurat e kthimit të atyre migrantëve, të cilëve i është refuzuar qëndrimi në Gjermani.”

Mbështetja për kancelaren gjermane Angela Merkel ka rënë, përshkak të shqetësimeve nga kriza e migrantëve.

XS
SM
MD
LG