Ndërlidhjet

Vjenë: Bisedime ndërkombëtare për Sirinë


John Kerry dhe Mohammad Javad Zarif (djathtas) në takimin në Vjenë

John Kerry dhe Mohammad Javad Zarif (djathtas) në takimin në Vjenë

Në Vjenë kanë filluar bisedimet ndërkombëtare të ministrave të jashtëm për përfundimin e konfliktit në Siri.

Irani, mbështetësi kryesor rajonal i presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, po merr pjesë për të parën herë në një takim të tillë, së bashku me aleatin tjetër madhor sirian, Rusinë.

Por, diplomatët nuk kanë shprehur ndonjë optimizëm për arritjen e ndonjë kthese të madhe në këto takime, që po vazhdojnë.

Moska dhe Teherani këmbëngulin se Assadi duhet të jetë pjesë e çfarëdo qeverie të tranzicionit, derisa Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e vet perëndimorë dhe ata në Gjirin Persik, dëshirojnë që lideri sirian të tërhiqet.

Mbrëmë, ministri i jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, ka mbajtur takime të ndara me sekretarin amerikan të shtetit, John Kerry, dhe me ministrin e jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov. Para një muaji Rusia e ka filluar fushatën e sulmeve ajrore kundër armiqve të qeverisë së Sirisë.

Më vonë, zoti Kerry është takuar me Lavrovin dhe ministrat e jashtëm të Turqisë dhe Arabisë Saudite, para bisedimeve të sotme shumëpalëshe.

XS
SM
MD
LG