Ndërlidhjet

Zgjedhjet në Turqi: Prin partia e Erdoganit


Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, duke përshëndetur mbështetësit në Stamboll.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, duke përshëndetur mbështetësit në Stamboll.

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve të sotme në Turqi tregojnë se Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Erdogan është në epërsi.

Me gati gjysmën e votave të numëruara, televizioni shtetëror TRT ka raportuar se Partia e Erdoganit ka fituar 53.2 përqind të votave.

Pas saj radhitet Partia Republikane Popullore me 20.7 përqind.

Zgjedhjet e sotme në Turqi kanë qenë të dytat në pesë muaj.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ka dështuar të sigurojë shumicën në zgjedhjet e qershorit, ndërsa përpjekjet për të formuar koalicion qeveritar kanë qenë po ashtu të pasuksesshme.

XS
SM
MD
LG