Ndërlidhjet

Parlamenti afgan kërkon hetime në rastin e gruas Rukhshana


Pamje gjatë hedhjes gurë mbi gruan Rukhshana.

Pamje gjatë hedhjes gurë mbi gruan Rukhshana.

Ligjvënësit afganë kanë dënuar duke urdhëruar një hetim për mbytjen me gurë të një gruaje të re, e cila ishte akuzuar për tradhti bashkëshortore.
Ligjvënësit kanë diskutuar vrasjen, e cila ka ndodhur në provincën e largët Ghor në fund të tetorit.

"Si një përfaqësues i popullit afgan,i bëj thirrje, qeverisë, për të dorëzuar para ligjit ata që qëndrojnë pas këtij incidenti dhe kriminelët e egër që pa mëshirë kanë vrarë, duke goditur me gurë, këtë grua,” ka thënë Shukria Paikan, një deputet nga provinca veriore e Kunduz, gjatë seancës, së sotme.

Vdekja brutal e gruas Rukhshana, 19-vjeçare, është incizuar në një video dy dyminutëshe, të cilën e ka pranuar nga një dëshmitar okular, Radio Evropa e Lirë.

Videoja, një version i redaktuar, i cili u botua këtë javë, tregon burra të identifikuara si militantë talebanë, të cilët thoshin lutje fetare, duke hedhur gurë mbi gruan Rukhshana, e cila ishte vendosur në një vrimë.

XS
SM
MD
LG